آدرس:

پایین تر از فلکه سوم تهرانپارس،نبش 188 غربی،داروخانه شبانه روزی ماهک،طبقه سوم،واحد 19

لیزر در دندانپزشکی

این روزها ، بسیار از تاثیرات شگفت آور لیزر میشنویم. لیزر بدون تردید یکی از اختراعات بسیار شگفت انگیز بشر بوده است . در بسیاری صنایع و یا بسیاری از حیطه های پزشکی این صنعت وارد شده و بالطبع در دندانپزشکی هم لیزر جای خودش را باز کرده و هر روزه شاهد حضور بیشتر کاربرد های لیزر در کلینیک دندانپزشکی هستیم. لیزر دندانپزشکی، دیگر یک رویا نیست .یک واقعیت است که در حال به وقوع پیوستن است. اما نباید تصورات غیر واقعی را چاشنی آن کنیم و اسیر تبلیغات نادرست شویم.
در مجموع لیزر (laser) یک مخفف است برای عبارت light amplification by stimulated emission of radiation . از مفهوم این عبارت برمی آید که لیزر درواقع یک نور تقویت شده است. نوری با خصوصیات منحصر به فرد که با توجه به طول موج خود، کارایی های متنوعی از یک کنترل درد تا جراحی و … دارد.
آنچه که در حال حاضر با عنوان لیزر وارد بازار دندانپزشکی شده است، طول موجهای قرمز و مادون قرمز هستند. این طول موجها، ایمن هستند و خطر جهش ژنتیکی و سرطان زایی ندارند.

انواع لیزر در دندانپزشکی

لیزرهای دندانپزشکی به دو دسته کلی تقسیم میشوند:
 • لیزرهای کم توان ( با توان کمتر از 0.5 وات) : که جهت فعالسازی بیشتر فرایندهای ترمیم سلولی ویا درمانهای ضد التهابی مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع لیزر به کار گرفته شده در کلینیک دندانپزشکی با لیزر دقیقا مثل لیزرهایی است که در فیزیوتراپی ها استفاده میشود.
 • لیزرهای پرتوان( با توانهای بالاتر از 0.5 وات): این لیزرها، همان لیزرهایی هستند که برای انواع جراحی ها و کارهای درمانی که در بالا اشاره شد مورد استفاده قرار میگیرند.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

حالا با این مقدمه ، می خواهیم به سراغ انواع تکنولوژی لیزر برویم و ببینیم در حال حاضر لیزرهای دندانپزشکی در کدام بخش ها به ما کمک میکند.
 1. تشخیص پوسیدگی با مقیاس عددی
 2. پیشگیری از پوسیدگی دندان
 3. تراش دندان با لیزر
 4. لیزر سفید کننده دندان (بلیچینگ با لیزر)
 5. رفع حساسیت دندانی با لیزر
 6. عصب کشی دندان با لیزر (درمان ریشه دندانها با لیزر یا روت کانال با لیزر )
 7. جرم گیری دندان با لیزر
 8. جراحی لثه با لیزر

مزایای جراحی لثه با لیزر

 • نیاز به بی حسی کمتر.
 • آسیب بافتی کمتر ودر نتیجه تسهیل روند ترمیم
 • کنترل خونریزی
 • خاصیت ضدباکتری لیزر

معایب جراحی لثه با لیزر

 • هنوز هم لیزر بعنوان یک کمک در جراحی های لثه کنار ماست. اما نمی تواند جایگزین کامل جراحی به روشهای همیشگی آن باشد.
 • قیمت جراحی لثه با لیزر دندانپزشکی بالاست.

 

ویزیت رایگان
برای ویزیت رایگان با ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متدوال درباره لیزر دندانپزشکی

قیمت لیزر دندان با توجه به نوع و کاربرد آن متفاوت است ولی چیزی که به طور عمومی به هزینه دندانپزشکی با لیزر اضافه میشود هزینه شارژ لیزر است که به هزینه درمان افزوده میشود.
چنانچه دندانپزشک از لیزر بافت نرم استفاده کند نه به بی حسی و نه به جراحی نیازی نیست.
درمان تیرگی لثه با استفاده از لیزر جز درمان های دائمی است و می تواند ۲۰ سال یا حتی تا آخر عمر نتایج آن پایدار باشد.
البته در دندانپزشکی به هیچ وجه سیگار کشیدن توصیه نمی شود. سیگار از علل مهم تیره شدن رنگ لثه است. با این حال، پس از درمان تا ۷ روز نمی توانید سیگار بکشید.
خود فرایند برداشتن جرم را به طور معمول با لیزر انجام نمی دهند. چرا که لیزرهای بافت سخت اگر بخواهند جرم دندان را بردارند، میتوانند به خود دندان هم آسیب برسانند. البته تاکید میکنم که هنوز نمیتوانیم جرم گیری دندان را با لیزر انجام دهیم و مطمینا در آینده لیزرهایی خواهد آمد که بافتها را به صورت انتخابی تر برمیدارد و کمک بسیاری به ما خواهد کرد.