دندانپزشکی اطفال مربوط به سنین زیر 12 سال می باشد که به درمان و جلوگیری  از بیماری های دهان و دندان اختصاص پیدا می کند. وسعت خدمات ارائه شده به وسیله متخصص دندان اطفال بسیار زیاد است و شامل عملیات جلوگیری و درمانی مرتبط  به بیماری دهان و دندان، مداوای  آسیب های دهانی و دندانی برگرفته  از اتفاق ها  و ارتودنسی پیشگیری می گردد.در عصر حاضر متدی تحت عنوان دندانپزشکی بدون درد پدید آمده است که این معضلات را رفع می کند  و سبب می گردد که نه فقط در سنین بالاتر بلکه کودکان و اطفال نیز دیگر از رفتن به دندانپزشکی هراسی نداشته باشند.

پزشک کودکان یا طب اطفال یکی از گروه های بنیادی  پزشکی به شمار می آید که با نام هایی همچون  بیماری‌ های کودکان ، طب کودکان نیز معرفی می شوند . دندانپزشک اطفال هم یکی از زیر گروه های پزشکی کودکان می باشد.مداوای دندان اطفال با بهره گیری از لیزر ، بدون احتیاج به بی حسی ، با بستن کانال های عصبی و پیش گیری از فرستاده شدن حس درد به کودکان, اصلاح دندان ها با لیزر بدون بی حسی و حرکت حتی برای سنبن بالاتر انجام می شود.

برای عملیات درمانی اطفال تمامی پدر مادر ها در پی  بهترين دندانپزشک اطفال می باشند و می خواهند مطلوبترین خدمات به وسیله متخصص اطفال خوب صورت گیرد. در کلینیک دندانپزشكی اطفال دكتر لیلا کرایه چیان شما ميتوانيد از مطلوبترین خدمات دندانپزشكی و متدهای جدید دندانپزشكی اطفال برخوردار باشید و دلواپس ترس و وحشت فرزند خود از دندانپزشک نباشيد.مداوای دندان با مایحتاج آرامبخشی سدیشن به جهت افراد غيرهمكار از ٢ سالگی و نوجوانان با مشکلات استرسی و كودكان با ضعف خاص,انجام می گردد و انتخاب خوبی برای مداوای تحت بیهوشی به شمار می آید.

دندانپزشکی کودکان و روش صحیح مسواک زدن

1- ابتدا به کودک بیاموزید دهانش را با آب بشوید سپس به اندازه یک نخود خمیر دندان را به گونه ای روی مسواک او قرار دهید که خمیر دندان داخل موهای مسواک فرو رود تا از مسواک جدا نشود.

2- دندانهای بالا و پایین باید به صورت جداگانه مسواک شود. از آخرین دندان سمت چپ فک بالا عمل مسواک زدن را به کودک بیاموزید. سر مسواک سه دندان را تحت پوشش قرار می دهد. نوک مسواک را در قسمتی که مرز رویش دندان هاست قرارداده و به آن زاویه 45 درجه دهید. سپس با حرکات لرزشی تا 20 ثانیه همان قسمت را مسواک بزنید. بعد از هر چند ثانیه حرکت لرزشی یک بار هم حرکت را به صورت چرخشی انجام دهید تا خرده های مواد غذایی از دندان کودک جدا شود.

3- حال نوبت به سه دندان بعدی می رسد.

4- سطح بیرونی دندان ها با حرکت در جهت عقربه های ساعت مسواک زده می شود.

5- تا این مرحله قسمت های بیرونی کلیه ی دندان های جلو و عقب کودک سه تا سه تا مسواک زده می شود.

6- در این مرحله بایستی پشت دندان های فک جلو را با مسواک که به صورت عمودی روی دندان قرار میگیرد مسواک کنید. دو تا سه بار با حرکت عقب جلو دندان ها را تمیز کنید.

7- مرحله ی قبل را برای پشت دندان های پایین نیز تکرار کنید.

8- مسواک کردن سطح جونده بسیار مهمتر از سایر قسمت ها می باشد. به این دلیل که سطح جونده دارای شیار و فرورفتگی می باشد و مواد غذایی داخل آن قرار می گیرد. بنابریان مسواک را چندین بار به جلو و عقب بکشید تا سطح دندان کاملا تمیز شود.

9- لازم است در هر مرتبه مسواک زدن سطح زبان را نیز مسواک بزنید. در دفعات اول این کار باعث ایجاد حالت تهوع در کودکتان می شود ولی در دفعات بعدی این حالت رفع خواهد شد.

10- در پایان کودک باید بیاموزد دهانش را به خوبی شست و شو دهد تا خمیر دندان در دهان کودک باقی نماند.

 

ویزیت رایگان کودکان
برای ویزیت رایگان کودکان خود با ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متدوال درباره کودکان

باید بگوییم اولین دندان های کودک از ۶ ماهگی شروع به رشد می کند و تا ۳ سالگی تمامی دندان های شیری کودک تکمیل می شود. بهتر است بدانید تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد می باشد و در صورت افتادن دندان شیری حدود ۲ الی ۶ ماه طول می کشد تا دندان های دائمی رشد کنند، تعداد دندان های دائمی ۳۲ عدد می باشد.
والدین بهتر است با رویش اولین دندان های شیری کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی کودکان ببرند تا تحت معاینه قرار گیرد.
قطره آهن عامل خراب شدن دندان ها نیست.قطره آهن دارای رنگدانه است و روی نواحی دندانی رنگ آن باقی می ماند. برای اینکه این اتفاق نیفتد دهان کودک خود را بعد از مصرف قطره بشویید یا با یک گاز پاک کنید.استفاده از آبمیوه ها همراه یا بعد از استفاده از قزره آهن باعث می شود که مطمئن شوید که کودک شما قطره آن را دهانش نگه نمی دارد و می بلعد. در نهایت اینکه مطمئن باشید قطره آهن فقط تغییر رنگ ایجاد می کند و نه پوسیدگی. ولی این تغییر رنگ ها بر روی نواحی از قبل پوسیده بیشتر باقی می ماند. بنابراین این اشتباه رایج پیش می آید که قطره آهن عامل پوسیدگی بوده است.
سیلانت‌ها پیت‌ها و فیشورهای دندان را می‌پوشانند. این قسمت‌ها را به‌سختی می‌توان با مسواک تمیز کرد، به‌همین دلیل احتمال پوسیدگی آنها بالاست. ما سیلانت را به‌عنوان یک روش ایمن و ساده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، مخصوصا دندان‌های مولر (آسیاب بزرگ‌) توصیه می‌کنیم. دندان‌های مولر سخت‌ترین دسترسی را دارند.
اکثریت غالب کودکان در نوزادی شست یا انگشتان دیگرشان را می‌مکند و بدون هیچ‌گونه مشکل دايمی، با بزرگ‌تر شدن این عادت را ترک می‌کنند. اگر کودک شما پس از ۳ سالگی هم انگشت خود را می‌مکد یا اینکه این کار را با حالتی تهاجمی انجام می‌دهد، به ما اطلاع دهید تا ببینیم که آیا امکان ایجاد مشکلی به‌خاطر این عادت وجود دارد یا خیر.