جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر چیست؟

بسیاری از افراد از بیماری های مربوط به لثه رنج می برند. این افراد باید حتما برای درمان این بیماری ها، از بین بردن پلاکت ها، رسوب ها، باکتری ها و … از جراحی لثه استفاده کنند. این کار توسط راه های متنوعی از جمله روش های سنتی و مدرن انجام می شود. روش جراحی لثه با لیزر روش مدرن و امروزی می باشد. روش های قدیمی، صاف کردن سطح ریشه و یا جرم گیری را به وسیله ی جراحی معمولی لثه و با شکافتن آن انجام می دهند.  لناپ روشی برای جراحی لثه می باشد که با استفاده از لیزر انجام می شود این روش به لیزر درمانی دندان و دهان و یا لیزر درمانی لثه نیز معروف می باشد

جراحی لثه با لیزر چیست؟

جراحی لثه با لیزر یک روش جدید در دندانپزشکی است که از لیزرهای نوری برای انجام جراحی‌های مرتبط با لثه استفاده می‌کند. این روش به جای استفاده از ابزارهای سنتی برای برش و اصلاح بافت لثه، از انرژی نوری لیزر برای برش بافت و تغییرات لازم استفاده می‌کند. جراحی لثه با لیزر می‌تواند در درمان بیماری‌های لثه، جراحی زیبایی لثه، اصلاح لثه‌های نامنظم، و حتی برای کاشت ایمپلنت دندانی استفاده شود. این روش معمولاً با مزایایی مانند کاهش خونریزی، کاهش درد، بهبود سرعت بهبودی و حفظ بافت سالم همراه است.

 

چگونگی جراحی لثه با لیزر

بسیاری از افراد از بیماری های مربوط به لثه رنج می برند. این افراد باید حتما برای درمان این بیماری ها، از بین بردن پلاکت ها، رسوب ها، باکتری ها و … از جراحی لثه استفاده کنند. این کار توسط راه های متنوعی از جمله روش های سنتی و مدرن انجام می شود. روش جراحی لثه با لیزر روش مدرن و امروزی می باشد. روش های قدیمی، صاف کردن سطح ریشه و یا جرم گیری را به وسیله ی جراحی معمولی لثه و با شکافتن آن انجام می دهند.  لناپ روشی برای جراحی لثه می باشد که با استفاده از لیزر انجام می شود این روش به لیزر درمانی دندان و دهان و یا لیزر درمانی لثه نیز معروف می باشد. در این روش آسیب های مربوط به درمان به حداقل خود می رسد.

 

نحوه ی جراحی لثه با لیزر

امروزه روش جراحی لثه با لیزر بسیار پر طرفدار می باشد. در این روش دندانپزشک در کنار کار با لیزر از آب نیز استفاده می کند. برای جراحی لثه با لیزر از یک دستگاه و ابزار بسیار کوچک استفاده می شود که کار خود را بسیار با دقت انجام می دهد.لیزر توانایی درمان هر دو بافت نرم و سخت را دارد به همین جهت گستردگی زیادی در باب درمان لثه دارد.

دندانپرشک زمانی که بخواهد جراحی لثه با لیزر را انجام بدهد روی بافت های لثه مقدار کمی آب می پاشد و در واقع  بر روی بافت ها اسپری می کند. استفاده از آب به این دلیل می باشد که می توان از آسیب دیدن بافت های سالم لثه جلوگیری کرد. بسیاری از پزشکان از این روش در کنار روش های قدیمی و سنتی استفاده می کنند تا نتیجه ی بهتری از کار خود بگیرند.روش های قدیمی از تیغ برای بریدن بافت های لثه استفاده می شده است اما در روش مدرن و لیزر این اتفاق نمی افتد به همین جهت بیمار می تواند بدون استرس درمان خود را انجام دهد.

افراد اگر بخواهند درمان خود را به طور کامل انجام دهند حتما باید درمان دوره ای که به صورت ۳ ماهه می باشد را انجام دهند و به مراقبت ها و توصیه هایی که دندانپزشک به آن متذکر می شود عمل کنند.

 

جراحی لثه با لیزر

 

مزایای جراحی لثه با لیزر

مزایای جراحی لثه با لیزر عبارتند از:

۱. کاهش خونریزی: استفاده از لیزر در جراحی لثه می‌تواند خونریزی را به حداقل برساند، که این امر باعث راحتی و سرعت بیشتر در بهبود میزان خونریزی بعد از جراحی می‌شود.

۲. کاهش درد: لیزرهای دندانپزشکی معمولاً کمتر از جراحی های سنتی درد ایجاد می‌کنند، که این امر برای بیماران تجربه آسان تری را به ارمغان می‌آورد.

۳. کاهش خطر عفونت: استفاده از لیزر در جراحی لثه می‌تواند خطر عفونت را کاهش دهد، زیرا لیزرها به عنوان یک وسیله ضدعفونی عمل می‌کنند و باکتری‌ها را از بین می‌برند.

۴. بهبود سرعت بهبودی: با استفاده از لیزر، زمان بهبودی پس از جراحی لثه کوتاه‌تر می‌شود، که این امر به بیماران کمک می‌کند تا سریعتر به زندگی عادی خود بازگردند.

۵. حفظ بافت سالم: لیزرها به طور دقیق بافت مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و می‌توانند بافت سالم را حفظ کرده و تضررات کمتری به بافت اطراف ایجاد کنند.

 

قیمت جراحی لثه با لیزر

قیمت جراحی لثه با لیزر مسلما از جراحی به روش های قدیمی بالاتر می باشد. این تفاوت قیمت به دلیل دستگاه های گران قیمت تر لیزر می باشد. علاوه بر قیمت بالای خود دستگاه ها، مراقبت و نگهداری، قطعات و تیپ هایی که برای بیمار استفاده می شود نیز گران تر و پر هزینه تر می باشد. علاوه بر تمام موارد بالا، افرادی که از لیزر استفاده می کنند باید مهارت خاصی در کار خود داشته باشند و دقت بالایی نیز داشته باشند به همین جهت هزینه ی بیشتری نیز می طلبند.اگر فردی که از این دستگاه استفاده  می کند روش کار با آن را بلد نباشد و یا خطایی مرتکب شود به دستگاه آسیب می رساند و البته باید بدانید که به بیمار هیچ گونه آسیبی نمی رسد. تعمیر دستگاه های لیزر نیز بسیار هزینه ی بالایی دارد.

پزشک بعد از انجام معاینه و آزمایش های لازم و عکس برداری هزینه ی انجام جراحی لثه با لیزر را برای بیمار بازگو می کند.بیماران به دلیل نداشتن درد و استفاده نکردن از تیغ بیشتر متمایل به درمان با لیزر می باشند. افراد زمانی که نیاز به جراحی دارند استفاده از لیزر را ترجیح می دهند زیرا این روش احتیاج به استفاده از تیغ ندارد و با استفاده از لیزر برش لثه انجام می شود و بعد از انجام عمل جراحی نیز نیازی به بخیه زدن ندارند. یکی دیگر از دلایلی که افراد به این روش بیشتر تمایل دارند عدم بروز مشکلاتی مثل آفت، تبخال، زخم و سایر آسیب ها بعد از عمل جراحی می باشد.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *