ترمیمی و زیبایی

کامپوزیت دندان چیست؟

دندان یکی از ابزار زیبایی به شمار می رود زیرا در ظاهر و صورت شما بسیار تاثیر گذار می باشد. زمانی که شما لبخند می زنید دندان های شما به نمایش داده می شود به همین سبب لازم است دندان های شما یک رنگ و مرتب و منظم باشند. برای دست یابی به دندان هایی با فرم مناسب می توانید از کامپوزیت استفاده کنید.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

دندان یکی از ابزار زیبایی به شمار می رود زیرا در ظاهر و صورت شما بسیار تاثیر گذار می باشد. زمانی که شما لبخند می زنید دندان های شما به نمایش داده می شود به همین سبب لازم است دندان های شما یک رنگ و مرتب و منظم باشند. برای دست یابی به دندان هایی با فرم مناسب می توانید از کامپوزیت استفاده کنید.

روش های درمانی زیادی برای زیبا سازی دندان ها وجود دارد که می توان از کامپوزیت به عنوان روشی نام برد که بدون عوارض جانبی و ماندگار می باشد. دندان پزشک با استفاده از کامپوزیت دندان های افراد را با توجه به مشکلاتی که دارند ترمیم و یا زیبا سازی کند. مشکلاتی که توسط کامپوزیت می تواند حل شود شامل ترک خوردگی، شکستگی، سیاه شدگی و پوسیدگی و … می باشد.

کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر دندان یکی از انواع کامپوزیت دندان می باشد که استقبال زیادی از آن شده است. با استفاده از این روش می توان دندان هایی زیبا و مرتب و سفید داشت. در این روش هیچ گونه تراشی روی دندان ها انجام نمی شود به همین سبب آسیبی از این جهت به آن ها وارد نمی شود. این روش درمانی به ارتودنسی فوری نیز معروف می باشد.کامپوزیت ونیر که از روش های جدید می باشد از نمونه های قبلی مقاومت بالاتری دارد و تخلخل ندارد. همچنین عمر طولانی تری نیز دارند.

 

مراحل انجام کامپوزیت دندان

برای انجام کامپوزیت دندان باید مراحل مختلفی انجام شود تا بتوان نتیجه ی دلخواه را از آن گرفت. دندانپزشک ابتدا به تمیز کردن دهان و دندان ها می پردازد و عمل جرم گیری را انجام می دهد. این کار به این منظور انجام می شود که روکش ونیر کامپوزیت در سطح تمیزی از دندان قرار بگیرد. بعد از انجام این کار دندانپزشک دندان را خشک می کند تا مواد باندینگ به خوبی کار خود را انجام دهندو دندان ها نباید هیچ گونه رطوبت و یا بزاقی از دهان داشته باشند.

بعد از انجام مراحل بالا دندانپزشک به وسیله ی یک مواد اسیدی سطح رویی دندان ها را متخلخل می کند. این کار به دلیل چسبیدن ونیر کامپوزیت به دندان می باشد. در انتهای کار چسب مخصوص یا همان باندیگ مخصوص کامپوزیت را به روی سطح دندان ها می زنند تا مواد کامپوزیت به خوبی روی دندان ها قرار بگیرد.برای انجام کامپوزیت دندان های خود حتما به پزشکانی مراجعه کنید که در کار خود مهارت های لازم را داشته باشند تا بتوانید از انجام آن رضایت کافی را داشته باشید. هزینه و قیمت کامپوزیت دندان به مولفه های زیادی بستگی دارد. این مولفه ها شامل مهارت دندانپزشک، قیمت مواد اولیه مورد استفاده شده، کیفیت مواد مورد نیاز، تجربه دندانپزشک، میزان وخامت مشکلات دندان ها و … می باشند.

 

 

مزایا و معایب کامپوزیت ونیر دندان

مزایا و معایب کامپوزیت ونیر دندان به شرح زیر است:

مزایا:
۱. ظاهر طبیعی: کامپوزیت ونیر دندان دارای ظاهری طبیعی است و به خوبی به رنگ دندان های اطراف می‌پیوندد.
۲. حذف کوچک کردن دندان: برای نصب ونیر کامپوزیت، نیاز به کمترین مقدار از دندان‌های اصلی وجود دارد.
۳. فرآوری آسان: کامپوزیت ونیر دندان به راحتی قابل فرآیند و اصلاح است.
۴. اصلاح کوچکی: در صورت لزوم، می‌توان کامپوزیت ونیر دندان را تعویض یا اصلاح کرد.

معایب:
۱. عمر محدود: کامپوزیت ونیر دندان ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد و عمر آن کمتر از ونیرهای پرسلنی باشد.
۲. حساسیت به رنگ: ممکن است رنگ کامپوزیت ونیر دندان با گذشت زمان تغییر کند و نیاز به تعویض داشته باشد.
۳. قابلیت لکه‌داری: به دلیل متخلخل بودن سطح کامپوزیت، ممکن است لکه‌های سطحی روی آن شکل بگیرد.
۴. محدودیت در استفاده: ونیرهای کامپوزیت ممکن است برای برخی از فعالیت‌های غذایی یا عملکرد دندان‌ها محدودیت ایجاد کنند.

 

 

مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت دندان

  • ماندگاری و دوام کامپوزیت دندان ها بسیار بالا می باشد اگر شما مراقبت هایی که دندانپزشک به شما توصیه می کند را انجام داده و به آن ها عمل کنید. با رعایت اصول بهداشتی و اصول تغذیه می توانید آن را تا بیشتر از ۱۰ سال داشته باشید. روش های مراقبت از دندان های کامپوزیت شده به صورت زیر می باشد.
  • بعد از انجام این عمل باید حتما به صورت مرتب و همیشگی دندان های خود را مسواک بزنید.
  • زمانی که شما کامپوزیت دندان های خود را انجام دادید باید از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید. زیرا این مواد غذایی به دندان های شما آسیب می زند و آن ها را با ساییدگی مواجه می کند.
  • برای مراقبت های بهداشتی دندان ها بعد از انجام این عمل تنها مسواک زدن کافی نمی باشد و نمی تواند به طور لازم دندان های شما را نظافت کند و حتما باید از نخ دندان نیز استفاده شود.
  • مواد مورد استفاده شده دارای خاصیت رنگ پذیری می باشند به همین جهت باید بعد از خوردن قهوه، چای و یا مواد غذایی که مواد رنگی دارند حتما از مسواک استفاده کنید در غیر این صورت دندان های شما به مرور زمان تغییر رنگ می دهند.

 

نتیجه گیری

در نتیجه، کامپوزیت ونیر دندان یک راه حل زیبایی دندانی است که امکان اصلاح و بهبود ظاهر دندان‌ها را فراهم می‌کند. این روش دارای مزایا و معایب خاص خود است. با این حال، با در نظر گرفتن نیازها و ترجیحات شخصی، این روش می‌تواند یک گزینه مناسب برای بهبود ظاهر و استحکام دندان‌ها باشد.

 

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *